הסרת שיער IPL מחקר בית חולים ברצלונה – אפקט פרדוקסלי

הסרת שיער IPL מחקר בית חולים ברצלונה – אפקט פרדוקסלי

קרן אור (IPL) הוא סילוק יעיל ובטוח של שיטת הסרת שיער באמצעות קרן אור. עם זאת, הוא אינו פטור תופעות לוואי.

מהו אפקט פרדוקסלי ?

אפקט פרדוקסלי מופיע לאחר טיפול הסרת שיער בקרן אור IPL , שגורמת להפעלה של זקיקי שיער רדומים שלא טופלו אלא היו קרובים לשערות סמוכות שטופלו.תופעת לוואי  שקורת אצל נשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות.

במחקר שבוצע באוניברסיטת ברצלונה בשיתוף בית חולים במרפאות עור נבדקו 49 נשים שעירות.הנשים צולמו לפני כל טיפול ובמהלך כל חודשי הטיפול.מטרת המחקר להעריך מאפיינים קליניים מבחינה הורמונלית אצל נשים שעירות. הנשים שנבדקו ובוצע עליהן טיפול הסרת שיער היו בגילאים 13- 44 .

לאחר 9 חודשים שבהם יתבצעו הסרות שיער בפנים של אותן נשים שנבדקו,
נמצאו רק 5 נשים אשר הופיעה אצלהן אפקט פרדוקסלי.

בבירור שנעשה מצאו שאותן 5 נשים סבלו מתסמונת שחלות פוליציסטיות, דבר שמסביר את התופעה שלעיתים נשים מדברות עליה ואני באופן אישי שמעתי על נשים שטופלו בקרן אור וגם לייזר שמספרות על התופעה הזו.

הסבר רקע על תסמונת השחלות הפוליציסטיות
מאת : המרכז לכירוגיה אנדוסקופית- גניקולוגית/ ד"ר דוד סוריאנו

מהי תסמונת השחלות הפוליציסטיות?

תסמונת זו, המוכרת באנגלית כ- (PCOS), תוארה לראשונה ע"י שטיין ולונטל, ונקראה על שמם. שני הרופאים אבחנו לראשונה את הקשר בין מבנה השחלות המיוחד לתסמינים של מיעוט או העדר ביוץ ועודף בהורמונים זכריים (אנדרוגנים) שמוביל להופעת תסמינים כמו שיעור יתר ואקנה. תסמונת השחלות הפוליציסטיות נחשבת לאחד הגורמים השכיחים ביותר לאי-פריון והינה התסמונת הנפוצה ביותר במערכת הרבייה בקרב נשים בגיל הפריון.

מה הם התסמינים של תסמונת השחלות הפוליציסטיות?

מחזור לא סדיר, וסתות מועטות או העדר מוחלט של הוסת ו/או דימומים לא סדירים הינם התסמין השכיח ביותר בתסמונת השחלות הפוליציסטיות. ההפרעה בוסת נובעת בדרך כלל ממיעוט או העדר ביוץ. רמות גבוהות בדם של ההורמונים הזכריים (האנדרוגנים) כמו טסטוסטרון.
אי פריון, על רקע חוסר ביוץ יחד עם נטייה לאקנה ושיעור יתר מהווים חלק מתסמונת זו. לעיתים מתווסף לאלו עודף משקל נטייה השמנה.במקרים נדירים יותר נטייה לסוכרת, יצור יתר של אינסולין וחוסר רגישות לאינסולין, ונטייה ליתר לחץ דם.

מה הגורם לתסמונת ולציסטות השחלתיות?

לא ידוע כיום מה הגורם לתסמונת השחלות הפוליציסטיות. עם זאת, ישנן עדויות רבות כי רמות גבוהות של אינסולין תורמות לעליה ביצור ההורמונים הזכריים, זאת יחד עם רקע גנטי מוביל לחוסר איזון הורמונלי ומונע ביוץ.

ן

כתיבת תגובה